Katılım Koşulları

Katılım Bilgileri İle İlgili Sorulara Buradan Erişebilirsiniz.

U-Maker Fest Nedir?

Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi işbirliğinde düzenlenen; yarışma, sergi ve atölye alanlarından oluşan bir maker festivalidir.

U-Maker Fest Neyi Amaçlıyor?

Öğrencilerin problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme gibi 21. yy. becerilerini Uğur Okullarına özgü olan ASDF modeli ile geliştirmek.

U-Maker Fest’e Kimler Katılabilir?

Tüm Uğur Okulları ortaokul ve lise öğrencileri yarışmaya katılıp, rekabete ortak olabilir. Ayrıca keşfetmeyi seven bütün öğrenciler de U-Maker Fest’e davetlidir.

Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak başvuramazlar. Her takım(minimum 2 kişi) bir danışman öğretmen rehberliğinde yarışmaya başvurabilir.

U-Maker Fest Ne Zaman ve Nerede Yapılacak?

● U-MakerFest 13.04.2019 Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi – Beşiktaş Kampüsünde yapılacaktır. Adres ve iletişim bilgisine sayfanın en altından erişebilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi Nedir?

28.12.2018 gecesi U MakerFest’e başvuralar kapanacaktır.

Genel Yarışma Kuralları

● U-MakerFest’e katılım ücretsizdir. Transfer ücretleri okullara aittir.
● U-MakerFest’e Uğur Okulları’nın ortaokul ve lise öğrencileri katılabilir.
● Okulların takım olarak U-MakerFest’e katılım başvuruları sadece www.umakerfest.com adresinden kabul edilecektir.
● Yarışmada sergilenen çalışmalar çeşitli mecralarda yayınlanacak ve telif ücreti ödenmeyecektir.
● Katılımcılar ve okullar, yaptıkları online başvuru ile belirtilmiş olan bütün şartları kabul ettiklerini beyan etmiş olurlar.
● Festival günü yarışmaya başvuran öğrencilerin/takımların katılım ve aile onay formlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
● Okullar robotik, oyun tasarımı ve video/animasyon alanlarından yarışmaya katılabilir.
● Takımlar minimum 2 kişiden oluşacaktır.
●Her takımın bir danışman öğretmeni olacaktır. Bu öğretmen takımın yarışmaya hazırlanmasını sağlayacak ve süreci koordine edecektir. Danışman öğretmeni olmayan takımlar yarışmaya katılamazlar.
● Projenin teması “ÇÖP”dür.
● Platform sınırlaması yoktur.
● Hazırlanan her proje için 3 dakikalık bir tanıtım filmi hazırlanacaktır. Tanıtım filmi hazırlanmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
● Yarışma günü, proje sunumunu yapmayan takımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

ÇÖP Nedir?

ÇÖP,  içinden kağıt, karton cam, metal ve plastik gibi maddeler ayrıldıktan sonra geride kalan ve hiçbir şekilde geri kazanımı veya geri dönüşümü mümkün olmayan artık malzemeye denmektedir.

Yönetmelikte katı atık olarak ifade edilen çöpler, katı halde bulunan ve kullanılamaz hale gelmiş, istenmeyen maddelerin hepsini kapsar. Çöpler dört grupta toplanabilir:

  • Evsel katı atıklar: bunlar konutlardan atılan, tehlikeli ve zararlı atık tanımına uymayan, bahçe, park ve piknik alanları gibi yerlerden gelen çöplerdir
  • Endüstriyel nitelikli katı atıklar (tehlikeli ve tehlikesiz atıklar)
  • Tıbbi katı atıklar
  • Özel katı atıklar

Öğrencilerin Nasıl Projeler Üretmesi Bekleniyor?

Festivalde, öğrenciler dünyamızı çöplerden nasıl temizleriz sorusundan yola çıkarak, temiz bir dünyayı ön plana çıkaran ve insanların çöp konusunda ihtiyaçlarına yönelik Robotik, Oyun Tasarımı ve Video/Animasyon içeren çözümler/projeler üretilecektir. Bölgelere ait çöp sıkıntıları ele alınabilir.(çöp kokuları, çöp yığını mahalleler, evsel çöpler, tıbbi çöpler vs.)

Detaylar ve Yükümlülükler

Her Takım İçin Danışman Öğretmen Zorunluluğu

Her takımın bir danışman öğretmeni olacaktır. Bu öğretmen takımın yarışmaya hazırlanmasını sağlayacak ve süreci koordine edecektir. Danışman öğretmeni olmayan takımlar yada öğrenciler yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya Nasıl Başvurulur?

Okulların takım olarak U-Maker Fest’e katılım başvuruları sadece www.umakerfest.com adresinden kabul edilecektir. Site içerisindeki kayıt bölümünü kullanmalısınız.

Sergi ve Hak Sahipliği

Yarışmada sergilenen çalışmalar Uğur Okulları tarafında çeşitli mecralarda yayınlanabilir ve telif-tescil ücreti ödenmeyecektir. Yarışmaya katılan her takım bu kuralı kabul etmiş sayılır.

Yasal Yükümlülükler ve Bildirimler

Katılımcılar ve okullar, yaptıkları online başvuru ile yukarıda belirtilmiş olan bütün şartları kabul ettiklerini beyan etmiş olurlar. Belirtilen bütün koşullar Uğur Okullarına ait olup değişiklik hakkını elinde tutar.

Festival günü yarışmaya başvuran öğrencilerin/takımların katılım ve aile onay formlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Yazılı Bildirim/İzin Formunu Buradan İndirebilirsiniz

Katılım Formunu Buradan İndirebilirsiniz